לחגוג בר מצווה במינימום הוצאות

אחת הבעיות העיקריות של הורים כאשר ילדיהם מגיעים כיום לגיל מצוות הוא מה לעשות לכבוד הגיל החשוב הזה. אם בעבר עלייה לתורה וקצת כיבוד לאחריה היו מספקים, הרי שכיום מצופה מן ההורים להפיק אירוע של ממש שיתעלה על קודמיו. הפקת אירוע כזה מצריכה הוצאות של אלפי שקלים ולפעמים אפילו יותר.
למה בר מצווה צריכה להיות הפקה?
אין על זה תשובה חד משמעית אבל העובדה הפשוטה היא שכיום חגיגות ימי הולדת לילדים אפילו בגילאים הקטנים הפכו למפגן ראווה שקובע את דירוגו החברתי של הילד בהתאם לכמות ההשקעה הכספית או האירוע יוצא הדופן שהתרחש ביום הולדתו של הילד. במצב של מציאות כזו, אין ספק למה חגיגות הבר מצווה הפכו להפקה גדולה ויקרה… הוסיפו לכך את העובדה שמעבר לילדי הכיתה שיחגגו עם הילדים שלכם, גם שאר המשפחה מצפה להזמנה לאירוע ותקבלו אפילו חיזוק לתפיסה שמסתכלים על בר מצווה כמיני חתונה בעלויות ובהפקה שלה. מכיוון שכך, מרבית ההורים יתפשרו על אולם אירועים ועל עוד תוספות מבדרות אחרות כדי לעשות את האירוע קליל הרבה יותר.
אופציות יותר זולות ומיוחדות
העלויות המטורפות שאירוע כזה יכול לגרור עימו, גורמות להורים רבים לצאת מגדרם בכדי למצוא רעיונות ייחודים ליום הולדת חד פעמי זה. חלק מההורים יעשו מדורה על החוף וידאגו להזמין את כל הכיתה ולעשות על האש. אחרים יכולים להחליט לדבוק בבית הכנסת ולאחר מכן בארוחה חגיגית במסעדה כלשהי שילדים אוהבים. הורים אחרים אשר מעוניינים בחויה לימודית יותר, יתכן ויתעניינו בלסגור חגיגת יום הולדת במוזיאוני מדע או ילדים כמו למשל מוזיאון הילדים הישראלי.
להכין את הילד לעולם המבוגרים כהלכה
אחת מן הסיבות בגינה חוגגים בכלל את גיל הבר מצווה, היא משום התפיסה החברתית שבגיל 13 הילד הופך למעשה לגבר ונכנס לעולם המבוגרים. מטרת חגיגת הבר מצווה המסורתית  היא למעשה להכין את הילד לקראת עולם המבוגרים ושמירת המצוות(כאשר מדובר בציבור הדתי).  מתוך התפיסה הבסיסית הזו, מוזיאון הילדים הישראלי בחולון, מציע להורים חגיגת בר מצווה בפעילות דיאלוג עם הזמן. בפעילות זו המוקדשת למעשה לתהליכי ההתבגרות שעתידים לעבור עלינו, יכולים להשתתף מבוגרים וילדים מגילאי 9 ומעלה כאחד. באמצעות מולטימדיה ואמצעי המחשה, בפעילות מיוחדת זו, הילדים יכולו אכן להבין ולהכין את עצמם לעולם המבוגרים.
וכמובן שאפשר גם לעשות פשוט מסיבה גדולה
אם חשקה נפשכם לא להשקיע יותר מדי ולהסב בכל זאת לילדים אושר גדול והנאה, תמיד ניתן לסגור עבורם מסיבת בר מצווה רועשת ושובבה. קיימים כיום לא מעט מועדונים בכל רחבי הארץ המיועדים לפעילות זו בדיוק. הבעיה העיקרית בחגיגות כאלו, היא שלא כל הילדים מתחברים למוזיקה, רעש וריקודים וגם שאין בפעילות זו ייחוד כלשהו שיזכר לתקופת זמן קדימה, אך עם זאת, מדובר בכל זאת בחגיגה עם כיף גדול ולכן לא כדאי לפסול זאת לחלוטין.

Comments are closed.