בר מצווה ביד מרדכי

גיל הבר מצווה הוא גיל חשוב בו מתבצעת על פי היהדות המעבר בין ילדות לבגרות. קריאת התורה בבית הכנסת בפני כול הקהילה מסמלת את הפיכתו של הנער לבוגר אחראי. המעבר הזה הוא אישי וצריך לגלם בתוכו את כלל הערכים שההורים רוצים שהנער יכיל ויקדש כבוגר.

הכניסה לעולם המבוגרים של נערי הבר מצווה אינו רק לתוך הדת אלא גם לתוך הקהילה ולתוך ערכי החברה והתרבות בה הוא חי. יש הורים שרוצים לצרף לחוויה הדתית של ההתבגרות גם מסע שיחזק את שורשיו הציונים של הילד.

אחד היעדים המומלצים למסע בגרות כזה הוא קיבוץ יד מרדכי, בקיבוץ יש מקבץ נדיר של מקומות חשובים להיסטוריה הציונית והיהודית.

קצת על הקיבוץ:

קיבוץ יד מרדכי החל את חייו  בשנת 1936. כ- 150 בוגרי תנועת השומר הצעיר מפולין עלו לארץ על מנת  לבנות קיבוץ בישראל.

בדצמבר 1943, עלו החברים להתיישבות בצפון הנגב. הם קראו לקיבוץ "יד מרדכי" על שם מרדכי אנילביץ', מפקד המרד בגיטו ורשה שנהרג במהלך המרד במאי 1943.

במאי 1948, עמד הקיבוץ במערכה היסטורית בת ששה ימים, בהם הדפו חברי הקיבוץ הצעיר את ניסיונותיו של הצבא המצרי לכבוש את המקום ולשלוט על הכביש מעזה למרכז הארץ. הקרב עלה לקיבוץ בקרבנות אך בזכותו הואטה התקדמות הצבא המצרי לכיוון צפון ואפשרה לחיילי צה"ל לבלום אותו דרומית לאשדוד.

מגדל המים שנבנה על גבעה המשקיפה על הקיבוץ, הופצץ ע"י תותחים מצריים וקרס. מגדל מיים זה הפך ברבות הימים לסמל של הקיבוץ ונותר עד היום עם סימני הקרב. בשנת 1951 הועמדה ליד מגדל המיים אנדרטה לזכרו של מרדכי אנילביץ', עבודת הפסל – נתן רפפורט.

בקיבוץ אטרקציות רבות לילדים ולמשפחה. בניהם אתר הקרבות משנת 1948 ומוזיאון "משואה לתקומה", שניהם מציינים נקודות חשובות בהיסטוריה היהודית. המוזיאון הוקם ליד בית הקברות הצבאי בו קבורים חללי הקרב בתש"ח.

בקיבוץ אפשר לסדר טיול מאורגן למשפחה ולחברים שיעבור בכול הנקודות הציון החשובות בקיבוץ. מדריכים יעבירו הפעלות מיוחדות על מנת להפוך את הסיור לחווה לימודית ומרתקת על קום המדינה. סיור לימודי שכזה יחזק את ערכי הציונות ויתן נופך נוסף לאירוע הבר מצווה.

Comments are closed.